Virüsü araştıranlar neden ortadan yok oluyor

Virüsü araştıranlar neden ortadan yok oluyor

Liu’nun korkunç cinayetinin ardından komplo teorileri de beraberinde geldi. Doç. Dr. Liu’nun Kovid-19 ile ilgili yürüttüğü bir çalışma nedeniyle öldürüldüğü yönündeki iddialar, Amerikan basınının gündemine oturdu. Ancak polis, saldırganın cinayet sonrası intihar ettiğini ve cinayetin Dr. Liu’nun çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı olmadığını açıklayarak, katiliyle Liu arasında özel bir ilişkiden kaynaklanan ve uzun süredir devam eden bir anlaşmazlık olduğunu açıkladı.

BAHAR’IN LABORATUVARINDA ÇALIŞIYORDU
Öte yandan Pittsburgh Üniversitesi, geçtiğimiz hafta Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi Üyeliğine seçilen ilk Türk bilim kadını olan Prof. Dr. İvet Bahar’ın kurucu başkanı olduğu Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölümü’nün web sayfasında Dr. Liu ile ilgili bir başsağlığı mesajı yayınladı.
Mesajda, Doç. Dr. Liu’nun meslektaşlarının saygı ve takdirle takip ettiği, bilime eşsiz katkılar yapan seçkin bir araştırmacı olduğu vurgulanarak, “Liu’nun uzmanlık alanı biyolojik sistem dinamiklerinin hesaplamalı modellemesi ve analiziydi. Liu, karmaşık hücresel etkileşimlerin gelişimini, biyolojik hesaplamalarda yüksek performanslı bilgisayar sistemleri desteği ile makine öğrenme yaklaşımları üzerine çalışıyordu. Üretken bir araştırmacıydı. Kariyeri boyunca, bir kitap ve dördü bu yıl içinde olmak üzere 30’dan fazla yayına imza attı. SARS-Cov-2 (Kovid-19) enfeksiyonunun altında yatan hücresel mekanizmaları ve hastalık nedeniyle oluşan komplikasyonların hücresel temellerini anlamaya yönelik çok önemli bulgular elde etmek üzereydi. Onun üstün bilimsel başarılarına olan saygımızı göstermek ve başlattığı çalışmayı tamamlamak için çaba göstereceğiz” denildi.

EN SON MAKALESİ NİSAN AYINDA YAYINLANMIŞTI

Üniversitenin mesajında Dr. Liu’nun Prof. Dr. İvet Bahar’ın başında bulunduğu “Bahar Lab”da da kritik bir rol oynadığından bahsedilerek “Dr. Ivet’in başında olduğu bu laboratuvarda biyolojik araştırma sistemleri sorumlusuydu. Bing sadece kendi çalıştığı kurumdaki meslektaşlarına değil, diğer kurumlardaki araştırmacılara da yardımcı oldu” denildi. Liu’nun bağışıklık sinyalleri, çeşitli hücre ölümü sistemleri, otofaji (hücrenin kendi kendisini yemesi), radyasyon tedavisi ve ilaç çalışmaları alanlarında araştırmalar yürüttüğü anlatıldı.
Singapur Ulusal Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi alanında aldığı lisans ve doktora derecelerinin ardından, Carnegie Mellon Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yapan Liu, Bahar Laboratuvarı ekibine katıldıktan sonra doçentliğini aldı. Prof. Dr. İvet Bahar, Amerikan basınına Liu’ya hafta sonu pekçok e-mail göndermesine rağmen yanıt alamayınca şaşırdığını belirterek Dr. Liu’nun daha önce herhangi bir tehdit almadığını, çalışmalarında da oldukça ilginç sonuçlar elde etmeye başladığını söylemişti.

NELER YAŞANMIŞTI

Yeryüzünü kasıp kavuran korona virüsün ortaya çıktığı Çin ile ABD arasında açık bir savaş başlarken, korkunç bir cinayet dünya gündemini alt üst etti.
Çin’de daha önce korona virüs salgınını dünyaya aktaran birçok gazeteci ve doktor gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştu.

Ancak bu kez ABD’de bir üniversitede korona virüsü araştıran Çinli bilim insanı Dr. Bing Liu, “Çok önemli bulgular keşfettim” dedikten kısa süre sonra evinde öldürüldü. Pennsylvania eyaletindeki Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan 37 yaşındaki saygın bilim insanının, evinde kurşunlara hedef olduğu bildiriliyor. Dedektifler, saldırgan Hao Gu’nun Bing Liu’yu baş, boyun ve gövdesinden vurduktan sonra evin dışındaki bir araçta intihar ettiğini açıkladı.
Pittsburgh Post-Gazette, Dr. Bing Liu’nun Cumartesi öğleden sonra öldürüldüğü sırada eşinin evde olmadığını bildiriyor.

Bilim insanının yakın arkadaşlarına korona virüs keşfini anlattıktan sonra vurulması sosyal medyayı çalkaladı. Bazı kullanıcılar, cinayetin ilaç şirketleri tarafından işlendiği yorumlarını yazdı. Üniversitede çalışan Dr. Ivet Bahar da, “Liu kısa bir süre önce kovid-19 ile ilgili çalışmalarını başlatmıştı. Bazı net sonuçlar elde etmeye başlamıştı” dedi.

Pittsburgh Üniversitesi, cinayetin ardından “Üretken bir araştırmacı ve takdir edilen meslektaş Bing Liu’nun trajik ölümünden derin bir üzüntü duyuyoruz. Üniversite; bu zor dönemde Liu’nun ailesine, arkadaşlarına ve meslektaşlarına en derin taziyelerini iletiyor” açıklamasını yaptı. Açıklamada, doktorasını Singapur’da yaptıktan sonra ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Carnegie Mellon Üniversitesi’nde çalışmaya başlayan Çinli Dr. Bing Liu’nun, olağanüstü bir araştırmacı olduğununu vurguladı.

Üniversitenin Hesaplama ve Sistem Biyolojisi Bölümü’ndeki meslektaşları ise Bing’in, SARS-CoV-2 enfeksiyonunun altında yatan hücresel mekanizmaların ve bunların komplikasyonlarının hücresel temelini anlamaya yönelik yapılan araştırmada çok önemli bulgular elde etmek üzere olduğuna dikkati çekti. Çinli doktorun evinde öldürülmesi, önceki kayıpları hatırlattı. Hubei eyaletine bağlı Wuhan’da insanlara bulaşan korona virüs tehlikesini fark edip diğer sağlık çalışanlarını uyaran Dr. Ai Fen, hastane yönetimini eleştiren bir röportaj verdi.

Röportajın ardından Avustralya’da yayımlanan ’60 Dakika Avustralya’ isimli televizyon programı, doktorun Weibo heabından yaptığı bir paylaşımı alıntıladı. Televizyon programının ekrana gelmesiyle, Dr. Ai Fen ortadan kayboldu. Uzmanlar, doktorun tutuklanmış olabileceğini tahmin ediyor.

Wuhanlı doktor, ‘SARS koronavirus’ etiketli bir hasta raporunun resmini paylaştıktan sonra ‘benzeri görülmemiş sert bir kınama’ ile karşı karşıya olduğunu açıklamıştı. Fotoğaf sosyal medyada geniş çapta yankı bulmuş ve ölümcül virüs hakkında ilk uyarıyı yapan diğer bir Çinli doktor Li Wenliang tarafından paylaşılmıştı. Salgının en başında, ilk defa dünyaya duyuran yurttaş gazetecilerden de bir daha haber alınamadı. Giyim mağazasında satış danışmanı olan Fang Bin, Wuhan Hastanesi önünde çektiği videoda en az sekiz ceset torbası olduğunu söylemişti. Bin, internette tanınır hale gelmesini sağlayan 40 dakikalık bu videoyu yayınladıktan iki hafta sonra ortadan kayboldu.

Krizi anlatan bir diğer bağımsız gazeteci Chen Qiushi de, yine kaybolanlar arasında. Youtube üzerinden yayınladığı videolar milyonlarca kez izlenirken, korona günlerinde yalan haber yaydığı gerekçesiyle WeChat uygulamasından engellendi. Yetkililerin ailesiyle temasa geçmesinin ardından çektiği bir videoda hükümete “Ölümden bile korkmuyorum, senden korktuğumu mu düşünüyorsun Komünist Parti?” cümlesiyle seslendi. Chen Qiushi, salgın öncesi de tanınan bir avukattı.

Çin’de ayrıca sansürlenen salgın haberlerini kurdukları bir platformda yayımlayan Pekin merkezli üç internet aktivisti de Nisan ayında kayıplara karışmıştı. Pekin polisi, daha sonra yaptığı açıklamada Chen Mei, Cai Wei ve Wei’nin Tang soyadlı kız arkadaşının ‘rahatsızlık yaratmak ve kamu düzenini bozmak’ suçlarından gözaltına alındığını açıkladı. Çin rejiminin kapattığı aktivistlerin sahibi olduğu Terminus2049 adlı internet sitesinde, Wuhan sakinlerinin kişisel tanıklıkları, Dr. Ai Fen ile röportaj gibi birçok hassas korona virüs haberi yer alıyordu.

Çin’in komşusu Rusya’da ise, son iki hafta içinde korona virüs hastalarını tedavi eden üç doktor şüpheli bir şekilde çalıştıkları hastanelerin pencerelerinden düştü.
Moskova’nın güneyindeki Voronezh kentinde Aleksander Şulepov adlı bir ambulans doktoru, koronavirüs hastası olmasına rağmen çalışmaya zorlandığını söylediği bir video yayımladıktan 10 gün sonra çalıştığı hastanenin ikinci katından düştü.
Yerel medyanın bölgesel sağlık yetkililerine dayanarak verdiği habere göre, Cumartesi günü meydana gelen olayda kafatası çatladığı belirtilen Şulepov’un durumu ağır.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir