Eskişehir’de Gezilecek 30 yer

Eskişehir'de Gezilecek 30 yer

1Sazova Parkı ABONE OL

Sazova Parkı

Eskişehir’de Sazova Mahallesinde kurulmuş olan 400 bin metrekarelik alana sahip bir parktır. Sazova Parkı 2008 senesinden itibaren halka hizmete açılmış olan bir parktır. İçerisinde Nuh (a.s.)’ın Gemisi, buharlı küçük tren, 25000 metrekarelik alanda kurulmuş bir gölet, deney ve bilim müzesi, hayvanat bahçesi, çocuklar için oyun parkları, amfi tiyatro ve konser alanları bulunmaktadır. Çocuklar için Sazova Parkında akvaryum, hayvanat bahçesi, masal şatosu, korsan gemisi gibi çok sayıda eğlenceli zaman geçirilecek aktiviteler bulunmaktadır.

2Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii ve külliyesi Eskişehir’de Odunpazarı isimli semtte bulunur. Odunpazarı evlerinin yanı başında bulunmaktadır. Külliye ve Camii, Camideki kitabede belirtilere göre 1525 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı döneminden kalma eserlerdir. Kubbesinin kurşun ile kaplanması nedeni ile ismine Kurşunlu Camii denilmiştir. Bir bütün halinde yapılar düşünüldüğü takdirde bu yapıların bir Mevlevi dergah olarak kullanılmış olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda külliyenin mimarı tam olarak bilinmemek ile birlikte Acem Ali isimli bir Osmanlı mimarı olduğu düşünülüyor.

3Lüle Taşı Müzesi

Lüle Taşı Müzesi

Dünya üzerinde ilk kez kurulmuş olan lüle taşı müzesi Eskişehir’de bulunur. Madenlerden biri olan lüle taşı Eskişehir’de çıkarılmaktadır. Müzede lüle taşları ile ilgili bilgiler alınabilir ve bazı zamanlarda gerçekleştirilen ney dinletileri ile birlikte müze gezmenin tadına varılabilir. Müze 1989 yılında kurulmuştur. Çok sayıda ilginç eser sergilenmektedir. 60 kadar sanatçının 400’e yakın eserinin sergileri müzede yer alır. Ücretsiz girişli olan bu müze Kurşunlu Camii ve külliyesinde bulunur.

4Han Yeraltı Antik Kenti

Han Yeraltı Antik Kenti

Eskişehir ilinin en fazla dikkat çeken noktalarından biri Han yeraltı antik kentidir. Kayaların içine oyulmuş olan yer altı galerisidir. Bu antik kentin kim tarafından, ne zaman ve hangi amaç ile yapıldığı bilinmemektedir. Antik kent içinde birçok sayıda tahıl ambarı bulunmaktadır. Uzun süren tehditler ve güçlü olan tehditlere karşı korunmak ve hayatta kalmak için inşa edildiği düşünülmektedir. Kayalara oyulmuş şekiller görülmeye değerdir.

5Midas Anıtı

Midas Anıtı

Dağlık alandaki Frigya bölgesinde, Frigler tarafından kaya üzerine yazılmış yazılar bulunur. Frig dilinde yazılan bu yazılar içinde “Midai” kelimesi geçtiği için bu yazılı kayanın ismi Midas anıtı olarak adlandırılmaktadır. Yerli halk ise buraya yazılı kaya adını vermektedirler.

6Sivrihisar

Sivrihisar

Hızır Bey, Aziz Mahmut Hüdai, Yunus Emre ve Nasreddin Hoca gibi Türk büyüklerinin çıkmış olduğu söylenen ilçedir. Eskişehir ilinin en büyük ilçesi ise yine Sivrihisar’dır. 1926 yılına kadar Ankara iline bağlı olan bir ilçe iken daha sonrasında Eskişehir’e bağlanmıştır. Anadolu topraklarında ilk kez bakanlar kurulunun toplanmış olduğu yer unvanını almıştır. Tarihi mekanları, yöresel yemekleri, gezilecek yerleri ile gidilmesi gereken yerlerden biridir.

7Karacahisar

Karacahisar

Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesinde bulunan ve Osmanlı Devletinin ilk kez fethetmiş olduğu kale unvanına sahip olan tarihi yapılardan biridir. Yolu düşen herkesin mutlaka gidip görmesi gereken yerlerden biridir. Karacahisar kalesini 1288 yılında ise Osman Gazi fethetmiştir.

8Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi

Türkiye üzerinde bir özel kuruluşun desteği ile kurulmuş olan ilk müzedir. Osmanlı dönemi, Selçuklu dönemi, Bizans, Roma, Helenistik, Frig, Hitit, Tunç, Kalkolitik, Neolitik dönemlerinin her birine ait toplamda neredeyse yirmi iki bin beş yüz eser bulunur.

9Seyyid Battal Gazi Külliyesi

Seyyid Battal Gazi Külliyesi

Seyitgazi ilçesinde bulunan tarihi olarak en önemli olan turistik yerlerden biridir. 1208 senesinde Alaeddin Keykubat’ın annesi olan Ümmühan Hatun yaptırmıştır. Oldukça güzel yapıda inşa edilmesi ile görülmesi gereken yerlerden biridir.

10Arasta

Arasta

Halk arasında Çini cam ve seramik çarşısı olarak adlandırılan bir yerdir. 2012 senesinde Odunpazarı Belediyesi tarafından inşa edilmiştir. Çok sayıda alışveriş yapılacak dükkanlar, kültürel aktiviteler yapılabilecek açık hava salonları gibi çeşitli alanlarda bulunur.

11Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’e gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken, Eskişehir’de ilk yerleşim alanı olan Odunpazarın’da bulunan eski evlerdir. Osmanlı mimarisinin halen korunduğu evlerdir. Odunpazarı evleri Osmanlıdan izler taşır. Odunpazarı evleri dar ve eski sokaklar üzerinde, renkli, ihtişamlı görünümde olan evlerdir. Ahşap çatıları bulunur. Evlerin kedisi ise kerpiçte yapılmıştır. Güzelliği ve tarihi dokusu ile her zaman ilgi odağı olmuşlardır. Eskişehir’de tarihi atmosferi yaşayabilecek en güzel yerlerden biridir.

12Porsuk Çayı

Porsuk Çayı

Eskişehir’e gidilince mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Eskişehir’de en canlı yerlerden biridir. Eskişehir ilinin sembolüdür. Sakarya Nehri’nin bir kolu Porsuk Çayı’nı oluşturur. Çay içinde gondollar ile gezinti yapılabilmektedir. Porsuk çayının şehir merkezi kısmına bakan tarafı adalar şeklinde isimlendirilmiştir. Porsuk çayının etrafında çok sayıda kafe, restoran bulunur. Güzel manzara eşliğinde yemek yiyebilir, çay ve kahve içilebilir olması ile de çok sayıda kişiyi kendisine çekmektedir. Porsuk çayı üzerinde çok sayıda köprü bulunmaktadır. Avrupai havası ile modern ve vintage görünümü harmanlayan bir yerdir.

13Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir’in belediye başkanı olan Büyükerşen kendi eserlerini sergilemek üzere açmış olduğu bir müzedir. Türkiye’de ilk kez bu konsepte sahip olan bir müze olarak kurulmuştur. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Yabancı ve yerli olarak 160’dan fazla kişinin balmumu heykelleri bu müze içerisinde yer almaktadır.

14Balıkdamı Kuş Cenneti

Balıkdamı Kuş Cenneti

Üç adet kıtadaki kuşların buluştuğu nokta olarak anılmaktadır. Eskişehir’de gezilmesi gereken yerlerden biridir. Çok güzel olan bu alan Türkiye’de bulunan en sulak yerlerden birinin üzerinde bulunan gölet ve sazlıklar ile kuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Asya kıtasının yabanıl kuşlarının en son uğramış oldukları yer Balıkdamı Kuş Cennetidir. Çok sayıda kuşun bölgede avlanıp beslenebilmesini sağlayacak kadar çok sayıda balığa ev sahipliği yapan bu bölgeye halk bu neden ile Balıkdamı adını vermiştir.

15Gerdekkaya Anıtmezarı

Gerdekkaya Anıtmezarı

Kütahya, Afyon ve Eskişehir illerini içine alan Frig vadisinde yer alan anıtlardan biridir. Kaya üzerinde oyulmuş mezarlardan oluşur. Helenistik Çağa ait olan bir tarihi yapıdır. Bizans ve Roma dönemlerinde Gerdekkaya mezar anıtına farklı farklı eklemelerde yapılmıştır. 1991 senesinde Eskişehir Müzesinin Müdürlüğü mezar anıtı restore edilmiş ve tekrar halka açılmıştır.

16İnönü Savaşlarının Karargah Evleri

İnönü Savaşlarının Karargah Evleri

Kurtuluş Savaşı’nın en önemli noktalarından biri olan İnönü Savaşlarının kumanda edildiği ve askeri sevklerin yapıldığı karargahtır. İsmet İnönü bu binayı Karargah binası olarak kullanmıştır. Müze olarak kullanılmaktadır.

17Melik Gazi Türbesi

Melik Gazi Türbesi

Melikgazi ilçesinin içinde bulunan bu türbe Melik Gazinin türbesidir. Melik Gazi Büyük Selçuklu Komutanlarından biridir. Ermeni, Haçlı ve Bizans ordularına karşı büyük galibiyetler kazanmış olan komutandır.

18Şeyh Sücaeddin-i Veli Külliyesi

Şeyh Sücaeddin-i Veli Külliyesi

Tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmeyen bu külliyenin kapısında 1552 senesinde onarım yapıldığı yazılmaktadır. Yapı olarak çok güzel olan bu külliye mimarisi ve yaşam şeklinin incelenebilmesi için gidilmesi gereken yerlerden biridir.

19Böğürtlen Balkayası

Böğürtlen Balkayası

Sivrihisar ilçesinde bulunan Böğürtlen köyünde yüksek kayanın dik kısmına oyulan yazılar bulunmaktadır. Frig yapılarının bilinenlerinin dışında cephe kısmında ve alınlık kısmında geometrik bezeler halinde kırmızı renkli boyalar kullanılmıştır. İki fotoğrafçı tarafından rastgele bulunmuş bir yapıttır.

20Alemşah Kümbeti

Alemşah Kümbeti

Sivrihisar’da bulunan Selçuklu dönemi eserlerinden biridir. Melikşah’ın şehit edilmiş olan kardeşi Sultan Şah adına yaptırılmış olan bir kümbettir. Tam olarak bir sanat eseridir. Geometrik desenler, süslemeler kullanılmış olan eşsiz bir eserdir.

21Sivrihisar Saat Kulesi

Sivrihisar Saat Kulesi

1899 senesinde kaymakam olarak görev yapan Mahmut Bey’in yaptırmış olduğu bir saat kulesidir. Sivrihisar’ın her bölgesinden rahatlıkla görülebilmesi amacı ile yüksek kayalık üzerine inşa edilmiştir. Kesme taşlar kullanılarak inşa edilmiştir. Prizma gövdeli olan bu yapının dört bir yanında saat bulunur.

22TCDD Eskişehir Müzesi

TCDD Eskişehir Müzesi

Tepebaşı ilçesi içinde bulunan ve 1998 senesinde hizmete açılan bir müzedir. Çeşitli teknik eski aletler, tarihi kişilerin eşyaları, buharlı lokomotifler ve telgraf makineleri gibi birçok parçanın sergilendiği bir müzedir.

23Devrim Arabaları Müzesi (Tülomsaş Müzesi)

Devrim Arabaları Müzesi (Tülomsaş Müzesi)

1984 senesinde hem Türkiye’nin hem de Eskişehir’in kalkınması için büyük adım olan ilk kez yerli olarak üretilmiş “Devrim” isimli otomobilin sergilendiği müzedir. 29 Ekim 1961 tarihi için yetiştirilmesi emri verilen “Devrim” isimli araba ilk kez üretilmiştir.

24Yunus Emre Türbesi

Yunus Emre Türbesi

Tasavvuf şairlerinin en önemlisi olan ve halk tarafından sevilen Yunus Emre için yapılan türbe ve külliyedir. Tam olarak nerede öldüğü ve doğduğu bilinmeyen Yunus Emre’nin birçok şehirde türbesi bulunur.

25Odunpazarı Modern Müze

Odunpazarı Modern Müze

2019 senesinde ziyarete açılmış olan bir müzedir. Mimarisi ile de çok fazla dikkat çeken bu müze içinde bütün dünyaya ait çağdaş ve modern eserler sergilenmektedir. Müzenin mimarisi üzerinde ünlü Japon mimar olan Kengo Kuma’ya ait imzada bulunmaktadır. Hem Japon hem de Osmanlı mimarisinin etkileri bulunmaktadır.

26Kentpark

Kentpark

Eskişehir’de gerçekleştirilirmiş olan en büyük geri dönüşüm projelerinden biri olan Kentpark ile ilk kez suni bir plaj yapılmıştır. Eskişehir için çok ünlü ve popüler hale gelmiştir. 2009 senesinde halka açılmıştır. 350 metrekare uzunluğunda bir plaja sahiptir. Suni plaj yanında ise yarı olimpik olan bir yüzme havuzu bulunmaktadır. Eskişehir’de halk için neredeyse deniz ayaklarına getirilmiştir. Mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Çevresinde bulunan çok sayıdaki restoran ve kafede vakit geçirilebilir. Çevresinde de yeşil alanın bulunması ile oldukça güzel bir yerdir.

27Şelalepark

Şelalepark

Kendine ait olan manzarası ile oldukça keyifli vakit geçirilebilecek bir parktır. Otuz sekiz bin metrekarelik alan içine yayılmış olan şelale park halkın hizmetine 2009 yılında açılmıştır. Seyir terası şeklinde dizayn edilmiş olan alanın arkadaşında bulunan yapay şelale ile bu ismi almıştır. Çevresinde yürüyüş alanları, alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.

28Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir’in en fazla üniversite öğrencisi nüfusuna sahip olan Bağlar Bölgesinde bulunan bir yerdir. 2000 yılından itibaren uygun fiyata eğlenebilmenin fırsatını sunan gençlik merkezi, tüm gençleri kendisine çeken bir yerdir. Hamburg’da bulunan Çiçekli Hali ve Londra’da bulunan Covent Garden isimli bölgenin tasarımına benzer tasarımı ile dikkat çeken ve güzel görünen yerlerden birisidir. Mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

29İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi

Eskişehir ilinin en gözde caddelerinden birisidir. Alışveriş imkanları, sosyal mekanlar her şekilde gezginleri kendisine çeken bir yerdir. Etrafında mağazalar, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır. Merkezi bir konuma sahiptir ve Eskişehir’in en çok popüler olan ve Porsuk Çayı ile Odunpazarı arasında bağlantı oluşturan bir caddedir. Motorlu taşıt trafiğine de kapalı olması ile güzel ve güvenli bir ortam oluşturmaktadır.

30Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi

Yunus Emre Yerleşkesi’nin hemen karısında bulanan bir müzedir. 1997 senesinde halkın hizmetine açılmıştır. Havacılığa karşı ilgisi olan herkesin mutlaka gezip görmesi gereken bir yerdir.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir