Corona virüs karantinasında ilginç gelişmeler Taksi parasını gıda ile ödediler

Corona virüs karantinasında ilginç gelişmeler Taksi parasını gıda ile ödediler

1 ABONE OL

Dünyada son bir günde 96 bin corona virüs vakası daha teşhis edildi. 5 bin 500’den fazla insanın yaşamını yitirmesiyle can kaybı da 270 bin oldu. Bugün vaka sayısının 4 milyonu aşması beklenirken, salgın dünya çapında eşi benzeri olmayan değişimlere yol açıyor.

2

Bugüne kadar 21 bin 707 vakanın tespit edildiği şehir ülke Singapur’da, sosyal mesafe uyarısı yapan robotlar devriye geziyor. Boston Dynamics’in geliştirdiği bu robotun adı, SPOT.

3

Şimdilik ülkedeki ulusal parklara konuşlandırıldı, parkta aynı anda kaç kişinin bulunduğunu tespit edebiliyor.

4

Robotun parkta gezerken “Kendiniz ve çevrenizdekilerin güvenliği için lütfen 1 metrelik mesafeyi koruyun, teşekkürler” anonsunu yaptığı duyuluyor.

5

Şu anda uzaktan kumanda ediliyor ama yakında tüm kontrol robotta olacak.

6

Corona virüs nedeniyle işsizliğin keskin biçimde arttığı Fiji’de, birkaç hafta önce Facebook’ta “Daha iyi bir Fiji için Takas” (Barter for Better Fiji) sayfası açıldı ve sayfa üzerinden yüzlerce takas gerçekleştirildi.

7

The Guardian’ın haberine göre yapılan takaslar arasında şunlar da yer alıyor: iki domuz yavrusuna bir kano, taksi ücretine karşılık taze ürünler, internet üzerinden verilen eğitim için çörek, profesyonel fotoğrafçılık oturumu için eski bir halı, ev yapımı turtalar için sebze fideleri.

8

Ülkenin nüfusunun 900 binin altında olmasının ve henüz açılmış sayfanın üye sayısının 100 bini aşmasının dikkat çekici olduğu ifade edildi.

9

İş becerisi geliştirme danışmanı Marlene Dutta, “Facebook grubunu kurmanın başlıca nedeni, mevcut ekonomik duruma bir çözüm sunmaya yardımcı olmaktı” dedi.

10

Dünya genelinde pek çok insan için para kazanmak zor bir hale geldi. Fikir, insanların para harcamadan ihtiyaç duyduğu veya istediği bazı şeyleri aldığı, kamu hizmetleri, ulaşım ve başka önemli hizmetler için nakit paralarını elde tutmayı sağlayacak bir alan yaratmayı amaçlıyor.

11

Takas sisteminin Pasifik genelinde bir canlanma yaşadığı ve benzer sayfaların başka yerlerde de açıldığı aktarıldı. Samoa’da “Daha iyi bir Samoa için Takas” ve “Takas Samoa” isimli iki sayfa, Tonga’da “Değişim için Takas” isimli bir ve Vanuatu’da da bir tane olmak üzere yeni takas alanları oluşturuldu.

12

Pasifik bölgesinin sağlık açısından Covid-19’dan büyük ölçüde etkilenmediği belirtildi. Pasifik Topluluğu Sekretaryası’na göre, Nisan sonunda Pasifik genelinde sadece 260 vaka ve 7 ölüm bildirildi.

13

Öte yandan, Pasifik ülkelerinin çoğunun corona virüsvirüs endişesi nedeniyle sınırlarını kapattığı ve uluslararası seyahatin sınırlandırılmasının etkilerini hissettiği ifade edildi. Uluslararası Para Fonu (IMF), Pasifik ülkelerinin ekonomik büyümesi açısından yüzde 2,7’lik düşüş ve bölge genelinde turizmin yüzde 40 gerileyeceğini öngörüyor.

14

Salgının başlamasından bu yana, ekonomisi büyük oranda turizme bağlı Fiji’de 40 binden fazla kişi işini kaybetti, bu ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 5’ine tekabül ediyor. Özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen turizmin, ülkenin GSYİH’inin yüzde 34’ünü oluşturduğu belirtildi.

15

Fiji hükümeti durumdan etkilenen çalışanların emeklilik fonundan bir miktar para çekmesine olanak tanımıştı ancak pek çok ailenin koşullardan ekonomik anlamda olumsuz etkilendiği belirtiliyor.

16

1 milyon 292 bin insana corona virüsün bulaştığı ABD’nin lideri Trump, corona virüsün nereden çıktığına ilişkin soruya sürpriz bir yanıt verdi: “Bir şey oldu. Muhtemelen beceriksizlikten. Biri aptallık etti.”

17

Trump’ın kastetttiği elbette, corona virüsün ilk kez ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentindeki Viroloji Enstitüsü. Daha önce Wuhan’daki laboratuvarda virüsün üretildiğine dair ellerinde kanıt olduğunu söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, bu kez halihazırda yaşanan savaşı tetikleyecek cümleler kurdu.

18

Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD ve Batı’nın günümüz dünya sahnesindeki ‘en tehlikeli düşmanının’ Çin olduğunu söyledi. Pompeo, muhafazakar radyocu Steve Gruber’in, “Rusya hakkında çok konuştuk ama bence bugün dünya sahnesinde ABD’nin ve tüm Batı hükümetleri açısından en tehlikeli düşmanın Çin olduğunu söylemek mümkün. Siz de bu görüşe katılıyor musunuz?” sorusunu, ‘Katılıyorum’ diye yanıtladı.

19

Trump’ın Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise Twitter’ın gündeminde. Twitter son dönemdeki en ilginç tartışmalardan birine sahne oldu: Guns N’ Roses solisti Axl Rose ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin arasında atışma.

20

Her şey Axl Rose’un, ABD’nin corona virüsvirüsle mücadelesinde önemli bir rol üstlenen Mnuchin’e Twitter’dan küfretmesiyle başladı. Mnuchin ise “Son dönemde ülken için ne yaptın?” diye yanıt verdi ve ABD bayrağı kullanmak istedi.

21

Fakat Mnuchin ABD yerine ABD’nin eski kolonisi olan Afrika ülkesi Liberya’nın bayrağını kullandı. Bunun üzerine sosyal medya kullanıcıları Mnuchin ile alay etti.

22

Rose ise şöyle yanıt verdi: “Liberya’nın ekonomik modelini örnek almayı umduğumuzu fark etmemiştim, benim hatam. Ama ben bu yönetimin aksine 70 binden fazla ölümden sorumlu değilim. Senin aksine federal hükümette sorumluluk gerektiren bir pozisyonum olmasına rağmen televizyona çıkıp insanlara salgın sırasında seyahat etmelerini söylemiyorum.”

23

Rose’un başlangıçta neden Mnuchin’e küfrettiği ise bilinmiyor. Tartışma bu seviyeye gelse de, Guns n’ Roses’ın Beyaz Saray’da hayranları var gibi gözüküyor. Başkanı Trump’ın Salı günü bir maske fabrikasını ziyareti sırasında, tesisteki hoparlörlerden grubun Live and Let Die (Yaşa ve Bırak Ölsün) şarkısı çalınmıştı.

24

ABD’de Texas eyaletindeki ana gündem ise kuaför Shelley Luther olmaya devam ediyor. Karantina yasağına rağmen kuaför salonunu açan Luther, mahkemeden salonunu kapatması için gelen uyarı yazısını 25 Nisan’da yaklaşık 100 kişinin katıldığı bir protesto gösterisinde yırttı.

25

Bunun üzerine yargıç önüne çıkan kadınla hakim arasında, davanın bütün seyrini değiştiren bir diyalog yaşandı. Yargıç Eric V. Moye, duruşmada Luther’a “Yaptığınız şeyin; kendi çıkarlarınızı toplumun çıkarlarının üstünde görmenin bencilce olduğunu kabul ederseniz ve eyalet yetkililerinden özür dilerseniz, sadece para cezası alacaksınız” dedi.

26

Özür dilemeyen kadın kuaförün yanıtı ise, şöyle oldu: “Mahkemenize ve yasalara çok saygım var. Daha önce böyle bir yerde bulunmadım. Bulunmak da istemezdim. Ama size katılmıyorum, efendim. Bana çocuklarımın karnını doyurduğum için bencil diyorsanız bu bencillik değil. Çocukları olan kuaförlerim var. Efendim, yasaların çocukların karnını doyurmaktan daha önemli olduğunu düşünüyorsanız durmayın. Ama salonumu kapatmayacağım.”

27

Bunun üzerine yargıç, Luther’e bir hafta hapis, 7 bin dolar ve salonun açık kaldığı her gün için 500 dolar para cezası verdi. Bunun üzerine Luther’in serbest bırakılması için sosyal medyada kampanya başlatılırken internette 400 bin dolar yardım toplandı.

28

Teksas Valiliği aynı gün kuaför salonlarının yarından itibaren açılmasına karar verdi. Mahkeme binası önünde küçük bir grup Luther’ın serbest bırakılması için gösteri yaparken, Texas Başsavcısı Ken Paxton kadının serbest bırakılmasını istedi.

29

Shelley Luther, Dallas’taki hapishanede akşam saatlerinde serbest bırakıldı ve kuaför dükkanını yeniden açtı. Kuaför kadını destekleyenler ise büyük sevinç yaşadı.

30

ABD ve Rusya’nın ardından salgının üçüncü adresi olan Brezilya’da ise, bir günde 610 insan yaşamını yitirdi ve ölü sayısı 9 bin 146’ya ulaştı.

31

Aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve fanatik taraftarlarının karantinaya karşı çıktığı ülkedeki vakalara ise 9 bin 888 pozitif test daha eklendi.

32

Resmi verilere göre 135 bin 106 insanın corona virüs kaptığı 210 milyon nüfuslu Brezilya’da, salgının en kötü etkilediği şehir ise Amazonas eyaletinin başkenti Manaus.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir